Prices here and there

People always ask me if it’s cheaper to live in Puerto Rico. Yes and no. The kid’s Montessori School is over $10,000 cheaper annually in Mayaguez than the one we checked out in Middleton, WI (for two kids; and that one’s not bilingual!) But imported food is much more pricey. Locally grown fruit is low priced.  And soon I’ll write a post about my organic CSA. 

Prices in Puerto Rico:

   
   
   

  

    
   
  

And now prices in Woodmans in Wisconsin:  

Dill was over $6 in PR

    

Much better than 3.29!

  

PR was only $1.05 a pound. closer to the source I guess (Chile)

  

was $1.99 a pound in PR

 

I should’ve taken a picture of the price of piña. Pineapple just tastes so much better in PR. Local food is cheaper of course.  And bananas are plenty cheap. 

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to Prices here and there

  1. Kate says:

    This is great information!
    Now I know to bring my own spices when I move.
    As a side note, red, orange, and yellow bell peppers are $1.89 in Ohio right now (August, no less, when it seems they should be a tad less expensive, but $1.89 is less expensive than off-season!). That’s still better than Puerto Rico sure, but a lot more than Wisconson. Just goes to show how variable prices can be from place to place.
    Thank you for sharing and I can’t wait to read about your CSA!

  2. Barbara Schutt says:

    Yes, we had quite the sticker shock as well, our first time in PR. We bring lots of spices with us so I don’t have to fill that part of the pantry. We hit a lot of roadside stalls and eat so much fresh fruit, love it!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *